Hodowla Cinnamon Vizsla Dream FCI – kennel Poland
  

Dlaczego wyżeł węgierski krótkowłosy?

Dlaczego wyżeł węgierski krótkowłosy?

_DSC0329

Dostojna elegancja,piękna sylwetka i temperament to cechy ,które zwracają uwagę każdego. Wyżeł kocha długie spacery(przynajmniej godzinę dziennie), bez nich jest nieszczęśliwy i smutny .Pies z jednakową pasją pracuje i tropi zwierzynę, jest świetnym psem myśliwskim. Z drugiej strony jego energia, chęć do spacerów i biegania zachęca całą rodzinę do aktywnego życia i podziwiania pięknych terenów, lasów i łąk.
To przyjemność patrzeć na szczęśliwego, biegającego węgra. Wierny i oddany bez reszty przyjaciel domu przywita Państwa z radością i błyskiem w oczach. Jego wrażliwość i przywiązanie, to codzienna potrzeba głaskania, przytulania i łagodności. Te cudowne psy tego właśnie potrzebują. W zamian oddają dwa razy więcej. Czas poświęcony psu tej rasy procentuje dobrym wychowaniem i oddaniem właścicielowi.

Historia

Początki rasy sięgają średniowiecza,kiedy to przodkowie tego węgierskiego narodowego psa mieli towarzyszyć hordom Madziarów, które przemieszczając się przez Europę,dotarły na Węgry około 1000r.

Vizsla -węgierski wyżeł rozwinął się w silnego psa,jakiego znamy dzisiaj ,prawdopodobnie na terenach bogatej w zwierzynę puszty węgierskiej.Rasa prawie całkowicie wyginęła w trakcie dwóch wojen światowych,jednakże w latach 40-stych kilka okazów wysłano do Austrii,gdzie hodowano je z wielką pieczołowitością,co doprowadziło do rozprzestrzenienia się vizsla w innych rejonach świata.

Temperament:

Tę elegancką rasę cechują wybitne umiejętności do polowań na otwartej przestrzeni.Nadal hoduje się je ze względu na umiejętność tropienia,wystawiania i aportowania zwierzyny.To psy stworzone do pracy, mają ogromną potrzebę ruchu. Wymagają do towarzystwa osób aktywnych, które dysponują czasem, by zapewnić im dużo ruchu i wybiegania. Węgry to psy szybkie, energiczne, pełne temperamentu, którym zarażają cała rodzinę. Spacery z nimi to wielka przyjemność, wydaje się, że nigdy nie mają dość ruchu. Zwłaszcza w młodym wieku trzeba ich energię umiejętnie skierować na aktywność ruchową, pozwolić im się wyszaleć (by nie miały okazji wyładować jej w domu). Węgry to łagodne, inteligentne, posłuszne i bardzo uczuciowe psy. Bardzo szybko zaprzyjaźniają się z ludźmi, oddane swojemu właścicielowi, kochają głaskanie, przytulanie, łagodność domowników. Zwykle dobrze usposobione do wszystkich ludzi i psów. Rozpoznają nastroje panujące w domu i reagują na nie.

Zdrowie i pielęgnacja:

Wyżeł węgierski to rasa na ogół zdrowa i wytrzymała. Dożywa około 12, 13 lat. Dzięki dużej aktywności pozostaje w dobrym zdrowiu i kondycji. Psy te chorują rzadko (tło immulogiczne: problemy skórne, zapalenia spojówek, alergie pokarmowe). Wymagają pielęgnacji od czasu do czasu, tj. czesanie, pielęgnacja uszu, przycięcie pazurów, ochrona przed kleszczami. Jest też rasą psa bez psiego zapachu, to super niespodzianka dla właściciela.

Źródło: doświadczenia własne, „Księga psów” David Taylor